تجلیل از«بهرام دوست قرین»

دریافت خبر : پنج شنبه ۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۹
تجلیل از«بهرام دوست قرین»
دوست قرین فعالیت جدی هنری خود را سال ۱۳۶۵، با ورود به انجمن سینمای جوان و ساخت چند فیلم کوتاه آغاز کرد سپس سال ۱۳۶۷ دوره کلاس نمایش عروسکی را گذراند و به گروه «جی جی وی جی» پیوست و با بازی در چندین سریال عروسکی و چندین نمایش عروسکی این راه را ادامه داد تا در نهایت گروه نمایشی «سارا» را بنیان گذارد.

«بهرام دوست قرین» کارگردان تئاتر، عروسک گردان، برنامه ریز و مشاور تئاتر و تلویزیون و مؤسس گروه نمایش «سارا» متولد ۱۳۵۲ در همدان است.
به گزارش ایسنا، او بیش از ۴۰ عنوان نمایش به روی صحنه برده که قالب این تولیدات نمایش کودک و نوشته برادرش «عباس دوست قرین» بوده است به همین علت غالبا او را به عنوان کارگردان نمایش کودک می شناسند.
بسیاری از سرشناسان حوزه تئاتر دوست قرین را به عنوان تأثیرگذارترین فرد در شیوه اجرایی تئاتر کودک بعد از انقلاب می دانند و در کتاب ادبیات مقدماتی فارسی مخصوص تدریس در دانشگاه از او به عنوان بنیانگذار سبک نوین در تئاتر کودک ایران نام برده شده است.
وی با ساخت نمایش «الف ب. پ. تنبل» سرآغازی در استفاده ابزاری از دکور ایجاد کرد سپس با ساخت نمایش «روز قشنگ سارا» سبکی نوین در کارگردانی را پایه گذاشت که انقلابی در تئاتر کودک ایجاد کرد. 
نخستین نمایشی که بهرام دوست قرین در مقام کارگردان روی صحنه برد، «دیوسیاه» نوشته عباس دوست قرین بود که در سال ۱۳۶۹ در تالار فجر همدان اجرا شد. 
او در این سال ها نمایش هایی همچون «افسانه کلاغ»، «حسن کچل»، «فصل شقایق ها»، «لک لک پا شکسته»، ...

[ مشاهده متن کامل تجلیل از«بهرام دوست قرین» تابناک ]