سه برش از زندگی قهرمانان شهید دی ماه

حیات یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۴

اگر این روزها با انگیزه یادآوری حوادث بزرگ در دفتر تاریخ تورق کنید، با چهره های نام آشنایی از قبیله شهادت و مجاهدت روبرو می شوید. در یک قاب، شهدای هسته ای قرار دارند. حادثه غم انگیز و خسارت بار ترور دانشمندان فیزیک و علوم هسته ای ایران 9 سال پیش در چنین روزهایی آغاز شد. اولین هدف جوخه های صهیونیستی محقق و استاد پرآوازه دانشگاه، شهید مسعود علیمحمدی بود؛ بعد از آن احمدی روشن از متخصصان سایت هسته ای نطنز 2 سال بعد در دیماه به شهادت رسید.
در قاب دیگر از شهیدان ماه دی، فدائیان اسلام قرار دارند. شهید نواب صفوی و یارانش در همچون ایامی به دست عوامل استبداد پهلوی، سرِ دار رفتند.  برای رزمندگان دوران دفاع مقدس، این روزها یادآور شهادت یکی از فرماندهان محبوب لشگر سید الشهدا (ع) نیز هست. شهید احمد آجرلو که خاطره مبارزات او در ایام انقلاب و جنگ تحمیلی، توسط محققان ادبیات دفاع مقدس به تصویر کشیده شده است.
روز آغاز تراژدی ترور دانشمندان هسته ای
دی ماه سال 1388 نقطه آغاز عملیات های تروریستی برای حذف فیزیکی دانشمندان هسته ای ایران بود و استاد شهید مسعود علیمحمدی به عنوان اولین هدف در این پروژه جنایتکارانه انتخاب شد. این فیزیکدان متعهد، ساعت 7:30 صبح 22 دی 1388 هنگام خروج از منزل در اثر انفجار بمبی که در یک موتورسیکلت کنار منزلش جاسازی شده بود، به شهادت رسید. دکتر علیمحمدی استاد تمام فیزیک دانشگاه تهران و نماینده ایران در پروژه سزامی (مرکز تابش سینکروترون برای تحقیقات و علوم کاربردی در خاورمیانه) بود. طبق گزارش وزارت علوم، شهید علیمحمدی نخستین دانش آموخته دکتری فیزیک داخل کشور به شمار می رفت که تا زمان شهادت بیش از 55 مقاله در ...

سرخط اخبار