تجمع تئاتری ها و درخواست برای گفتگوی سه قوا

خبرگزاری تسنیم یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۹:۱۹
اهالی تئاتر روز گذشته در تجمعی خواهان آن شدند سه قوه مجریه، قضاییه و مقننه با گفتگو مشکلات پدید آمده برای تئاتر را رفع و رجوع کنند.

- اخبار فرهنگی -
به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا ، روز گذشته عمارت خانه تئاتر میزبان جمعیتی از تئاتری ها بود که خواهان حل و فصل مشکلات اخیر تئاتر از سوی قوای سه گانه شدند. در این مراسم که مدیریت آن با اصغر همت بود، طوماری به شرح زیر توسط اهالی تئاتر امضا شد. این بیانیه توسط ایرج راد در میان تجمع کنندگان قرائت شد:
«بیانیه ی اعضای خانه ی تأتر به قوای سه گانه ی مقننه، مجریه و قضائیه
تأتر همواره تأثیری شگرف در بهبودِ نابسامانی های جوامع، نقدِ عمل کردِ نهادهای سیاسی، اقتصادی، آموزشی، تولید اندیشه و ایجادِ نشاط، و همچنین روانشناسی اجتماعی را داراست. در بسیاری از کشورها، نهادهای دولتی و خصوصی تمامِ اهتمامِ خویش را در حضورِ چشم گیر و پرقدرتِ تأتر در جامعه بنا نهاده تا مردمانی زنده، پویا، خلاق، مطالبه گر و آگاه داشته باشند. وجودِ تأتر در یک کشور، میزانِ سنجشِ آزادی، و روحِ گفتگو در آن به حساب می آید. حفظ شأنیتِ تأتر به عنوان یکی از شاخصه های مدنیتِ شهری، نشانه ی والایی، مرتبت و رفیع بودنِ دولت هاست.
ما امضاکنندگان این بیانیه با ابراز تأسف از وضعیتِ موجود، مسؤلانِ محترمِ سه قوه ی مقننه، مجریه و قضائیه را به هم نشینی و گفتگو دعوت می کنیم؛ زیرا معتقدیم نخستین و بدیهی ترین حقوقِ جدایی ناپذیرِ هنرمندانِ تأترِ ایران که حقِ حیاتِ عزت مند، حفظِ شأنیت و کرامت، آزادی بیان، امنیتِ شغلی و امنیتِ روانی است از سوی آن قوای محترم مغفول واقع شده است. بایسته است در این برهه ی حساس از زمان به جای ایجادِ حسِ یأس، ناامیدی و سرخوردگی، به گشایش، نشاط و امید همت گماشته و نیروهای دل سوزِ فرهنگ و هنر را به فعالیت و تلاشِ بیش تر دعوت ...

سرخط اخبار