AMD Dali احتمالا یک APU براساس Raven Ridge خواهد بود

سخت افزار پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۶
نشریه متمرکز بر لینوکس Phoronix یک وصله دیکر در درایور AMDGPU لینوکس پیدا کرده که ظاهرا تایید می کند به علاوه Renoir، تیم سرخ در حال کار روی یک APU یا واحد پردازشی شتاب یافته دیگر است. نقشه راه های لو رفته از AMD نشان می دادند که این شرکت مشغول کار روی دو سری APU مختلف برای سال 2020 است. Renoir که احتمالا هر دو بازار موبایل و دسکتاپ را هدف گرفته و Dali که گفته می شود به عنوان یک پردازنده شتاب یافته مقرون به صرفه تنها مختص به دستگاه های موبایل است.

وصله لینوکس جدید ASIC ID و محدودیت ولتاژ برای Dali را نشان می دهد. با این حال چیزی که جالب تر به نظر می رسد، توضیحی در رابطه با Dali است که آن را براساس Raven Ridge خطاب می کند. چنین چیزی باعث می شود نسبت به این موضوع که Dali از هسته هایی با ریز معماری Zen 2 استفاده می کند، مشکوک شویم.
اسم رمز
معماری پردازنده
معماری گرافیک
رمزگذاری و رمزگشایی ویدیو
تولید کننده
لیتوگرافی
تاریخ عرضه
Renoir
Zen 2
Vega
VCN 2.0
TSMC
7 نانومتری
2020
Dali
؟
؟
؟
؟
؟
2020
Picasso
Zen+
Vega
VCN 1.0
Global Foundries
12 نانومتری
2019
Raven Ridge
Zen
Vega
VCN 1.0
Global Foundries
14 نانومتری
2017
اگر شما نگاهی به Picasso بیاندازید که امسال با نسل دوم APUهای سری رایزن 3000 معرفی شد، فناوری ساخت آن هنوز براساس نود 12 نانومتری است. متأسفانه APUها تنها محصولاتی از تیم سرخ هستند که به فناوری ساخت 7 نانومتری جدید نرسیده اند. با این حال انتظار می رود Renoir از نود 7 نانومتری استفاده کند و Dali به عنوان مدل مقرون به صرفه نیز ممکن است از همین لیتوگرافی بهره ببرد.
اما اجازه دهید انتظاراتمان از Dali را یک بار بررسی کنیم. تا به اینجا ما تقریبا قانع شده ایم که Renoir از ریز معماری Zen 2 به همراه گرافیک های Vega استفاده خواهد کرد . با در نظر گرفتن اینکه Dali یک مدل پایین رده است، AMD احتمالا به دنبال ریز معماری متفاوتی خواهد بود. ما شوکه نخواهیم شد اگر AMD تصمیم به استفاده دوباره از ترکیب Zen+ و Vega داشته باشد. در این حالت Dali به نوعی نسخه به روز شده Picasso است؛ ما تنها می توانیم امیدوار باشیم که چنین موضوعی صحت نداشته باشد.

سرخط اخبار