راز خودداری محیط زیست از ارائه سند تعهدات به مجلس چیست؟

دریافت خبر : سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱:۳۴
محیط زیست به عنوان نهاد مسئول در امر توافق نامه پاریس تابه حال از ارائه سند تعهدات به مجلس خودداری کرده است.

به گزارش مشرق، در چهارچوب کاهش انتشار گازهای گلخانه ای انسان ساخت که به زعم برخی دانشمندان عامل اصلی گرمایش کره زمین است، کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل متحد (UNFCCC) توانست با حمایت کشورهای اروپایی و به ویژه فرانسه، توافق تغییر اقلیم پاریس را به تائید اولیه کشورهای عضو برساند. ایران نیز یکی از کشورهای تائید کننده این توافق نامه در اجلاس بیست و یکم کنوانسیون فوق است. بر اساس این توافق نامه کشورهای عضو برای ارائه برنامه های کاهش انتشار خود باید سند مشارکت ملی(NDC) را تهیه و در نهادهای قانونی خود به تصویب برسانند.
سند مشارکت ملی شامل مواردی چون تعهدات، چگونگی اجرا و هزینه های اجرای تعهدات است. دولت ایران نیز در سند تعهدات (NDC) خود، متعهد به کاهش ۱۲ درصدی انتشار گازهای گلخانه ای تا سال هدف این توافق نامه یعنی سال ۲۰۳۰ ، شده است. مطابق همین سند تعهدات اجرای این میزان کاهش انتشار در بازه زمانی ۱۰ سال به ۵۲.۵ میلیارد دلار هزینه نیاز دارد.
*لزوم ارائه سند تعهدات ملی (NDC) به صورت لایحه به مجلس شورای اسلامی
به دلیل بار منابع مالی هزینه های اجرای تعهدات نیاز به ورود مجلس برای بررسی این هزینه ها است از همین رو نیاز است تا سند تعهدات ملی (NDC) به صورت لایحه به مجلس ارائه شود.
لزوم ارائه NDC به صورت لایحه در حالی است که سازمان محیط زیست به عنوان نهاد مسئول در امر توافق پاریس تابه حال از ارائه سند تعهدات به مجلس خودداری کرده است. همین موضوع دلیل ارجاع دوباره توافق پاریس از شورای نگهبان به مجلس بود.
این پنهان کاری از سوی سازمان محیط زیست در حالی صورت می گیرد که حتی بر اساس متن توافق پاریس سند تعهدات باید در ...

[ مشاهده متن کامل راز خودداری محیط زیست از ارائه سند تعهدات به مجلس چیست؟ مشرق نیوز ]