خریداران خودرو تعیین تکلیف شدند

شبستان شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۷:۵۱
خریدارانی که خودروی خود را پیش خرید کرده بودند با اطلاع به وزارت صمت نسبت به قیمت آن ها تعیین تکلیف شدند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان ، خودروسازی های سایپا و ایران خودرو از سال گذشته محصولاتی را به صورت پیش فروش قرار بود در اختیار خریداران قرار دهند اما تا کنون نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند.
سایپا در اطلاعیه های مختلف دو راهکار برای خریداران خود ارائه کرد که اگر مایلند از خودرو های دیگر بهره ببرند یا وجه پرداخت شده را به همراه سود مشارکت دریافت کنند. اما خریداران به این راهکارها اکتفا نکرده و از خودروسازی ها شکایت کردند.
پرونده پیش فروش خودروسازی ها در نهایت به دولت و راه رو های مجلس شورای اسلامی کشانده شد تا تصمیمی برای آن گرفته شود. روز گذشته بعد از مدت ها سازمان حمایت از مصرف کننده اطلاعیه ای برای تعیین تکلیف این پرونده منتشر کرد.
براساس این اطلاعیه، شرکت های خودروسازی مکلف هستند حداقل 80 درصد تولید خود را به تعهدات معوق اختصاص داده و 20 درصد فروش فوری با هدف کاهش نرخ بازار داشته باشند.
همچنین تاکید شده که یکی دیگر از وظایف خودروسازها عمل به تمامی تعهدات فروش قطعی و فروش فوری بر اساس قیمت های مندرج در متن قرارداد است که هیچ افزایشی مشمول آنها نخواهد بود. خودروسازان در تعهدات پیش فروش عادی که تاریخ های سررسید قرارداد آنها تا ۳۱ مردادماه 97 است به قیمت های مصوب مورد عمل در موعد تحویل(مندرج در فرم قرارداد) ملزم هستند و نباید افزایشی نسبت به قیمت های مصوب داشته باشند.
برای تعهدات پیش فروش عادی با قیمت زمان تحویل که تاریخ های سررسید قرارداد آنها بین یک شهریور تا ۳۰ دی ماه امسال است با لحاظ ارزش روز ودیعه مشتری، و افزایش های ناشی از تغییرات هزینه ای برای شرکتهای خودروساز اعم از مواد اولیه و نوسانات نرخ ارز ...

سرخط اخبار