دولت می توانست جلوی گرانی را بگیرد؟

دریافت خبر : دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰:۲۷
دولت می توانست جلوی گرانی را بگیرد؟
کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این که در گرانی های اخیر مسکن دولت کار چندانی نمی توانست انجام دهد، گفت: به دلیل ساختار مریض و رانتی اقتصاد کشور، نوسانات قیمت مسکن شدید است.

به گزارش مشرق ، فردین یزدانی در خصوص چرایی شکست سیاست رونق مسکن بدون گرانی ، اظهار کرد: بافت بازار مسکن ایران بر خلاف بسیاری کشورها کالای اجتماعی نیست و یک کالای تجاری محسوب می شود.

بیشتر بخوانید:
دولت برنامه ای برای مسکن ندارد
وی با تاکید بر این که با توجه به همین مسئله کنترل آن دست این دولت یا دولت قبل و دولت های گذشته نیست، تصریح کرد: وضعیت کنونی بازار مسکن از دهه ۵۰ شکل گرفته است؛ ردیابی داده های آماری از رونق این بخش در دهه ۵۰ به این سو نشان می دهد که رونق مسکن همیشه با افزایش قیمت مواجه بوده است.
وی افزود: واقعیت آن است که رونق، تحریک سود سازندگان را به دنبال داشته و در ادامه باعث جذب سرمایه گذاری در بازار مسکن شده است.
وی تاکید کرد: "رونق مسکن بدون گرانی" با توجه به ساختار اقتصادی ایران شدنی نیست، چراکه اقتصاد ما نفتی بوده و یک اقتصاد رانتی است.
کارشناس اقتصاد مسکن در ادامه با اشاره به این که به دلیل ساختاری مالی مریض کشور شدت نوسانات قیمت مسکن بسیار زیاد است، گفت: در اقتصاد رانتی ایران رونق بدون افزایش قیمت امکان پذیر نیست. در کشورهایی اسکاندیناوی ...

[ مشاهده متن کامل دولت می توانست جلوی گرانی را بگیرد؟ مشرق نیوز ]