نگهداری آثار ثبتی کمیته ملی حافظه جهانی سرعت می یابد

ایرنا چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۴۸
تهران - ایرنا - کمیته ملی حافظه جهانی در ادامه فعالیت های خود، انجام پژوهش درباره آثار جهانی ثبت شده را دنبال خواهد کرد، براین اساس تشکیل کارگروه حفاظت و نگهداری از آثار ثبتی کمیته ملی حافظه جهانی نیز سرعت می یابد.

یکصد و بیست و هفتمین کمیته ملی حافظه جهانی با حضور اعضای آن در کاخ موزه گلستان برگزار شد. دلیل برگزاری این جلسه در کاخ گلستان، سه اثر ثبت شده در فهرست بین المللی برنامه حافظه جهانی است که در این مجموعه نگهداری می شود.
این سه اثر شامل شاهنامه بایسنقری، پنج گنجه (خمسه) نظامی و جامع التواریخ است که در جلسه مذکور، اعضای این کمیته از این سه اثر بازدید کردند تا از نزدیک با روند حفاظت و در دسترس قراردادن آنها برای بازدید عموم مطلع شوند.
از سال ۱۳۸۴ که کمیته ملی حافظه جهانی در ایران شکل گرفته است تا کنون، این کمیته بیش از ۷۰ اثر در فهرست های سه گانه (ملی، منطقه ای و جهانی) برنامه حافظه جهانی به ثبت رسانده است که از این میان ۱۱ اثر در بخش بین المللی به ثبت رسیده است.
طبق دستورالعمل مصوب برنامه حافظه جهانی، این کمیته بازدیدهای دوره ای از آثار ثبت شده با هدف پایش وضعیت نگهداری آثار و حفاظت از آنها انجام می دهد همچنین کمیته ملی حافظه جهانی، به منظور پایش آثار با مراکز محل نگهداری آثار از جمله کاخ گلستان، مدرسه مطهری، موزه ملی و …، در تعامل دائم است.
یکی از برنامه های آتی این کمیته در راستای معرفی بیشتر آثار ثبت جهانی شده در این برنامه، ایجاد تعامل با دانشگاه ها و پژوهشگران برای انجام پژوهش درباره این آثار است.
براین اساس در این جلسه تصمیم گرفته شد تا تشکیل کارگروه حفاظت و نگهداری آثار ثبت شده سرعت بیشتری پیدا کند و این کارگروه موظف خواهد بود تا دستورالعمل حفاظت از آثار را تدوین کرده و در اختیار مراکز نگهداری آثار ثبت شده جهانی قرار دهد.
بنابر این گزارش، کمیته ملی حافظه جهانی از سال ۱۳۸۴ به عنوان زیرشاخه ای از کمیسیون ملی ...

سرخط اخبار