بد خوابی و کم خوابی؛ رایج ترین معضل این روز های ما

برترینها شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۹:۳۸
خواب راحت نداریم. این جمله ای است که اکثر آدم های زندگی مدرن از آن گلایه می کنند؛ «بدخوابی» و «کم خوابی» یکی از رایج ترین معضلات دنیای صنعتی امروز است.

روزنامه شهروند: خواب راحت نداریم. این جمله ای است که اکثر آدم های زندگی مدرن از آن گلایه می کنند؛ «بدخوابی» و «کم خوابی» یکی از رایج ترین معضلات دنیای صنعتی امروز است.
بسیاری از ما تحت تأثیر فشارهای عصبی، آلودگی های صوتی، سوءتغذیه و به طور کلی سبک و سیاق نادرست زندگی که خواسته یا ناخواسته دچار آن شده ایم، شب هایی را تجربه کرده ایم که نیازمند خوابی عمیق بوده ایم اما به آن دست نیافته ایم!
بدون تردید همه می دانیم که نمی توانیم مدت زیادی نخوابیم، اما موفقیت ما برای دستیابی به خوابی مناسب عوامل متنوعی را می طلبد که بعضا کنترل آنها به سختی ممکن می شود؛ عواملی نظیر استرس و اضطراب. این در حالی است که مطالعات علمی یکی پس از دیگری اثرات کم خوابی و بدخوابی را بر سلامت جسمی و روانی ما و تأثیرگذاری بر خلاقیت افراد به اثبات می رساند.
هشت ساعت خواب شبانه یکی از توصیه های اصلی پزشکان برای سلامتی عمومی افراد است. خوابیدن در این هشت ساعت جادویی اجازه می دهد تا بدن بازیابی شود، شرایط روانی را بهبود بخشد و زمان را برای ترمیم سیستم ایمنی فراهم کند. در بسیاری از موارد مشکلات خواب از دوران کودکی آغاز می شود. مشکلات خواب دوران کودکی ، به رغم شیوع زیاد، اغلب نادیده گرفته می شود.
اینکه چه عواملی موجب بروز کم خوابی و بدخوابی می شود از آنجا که مستقیما به سیستم مغزی انسان مرتبط می شود، موضوعی بسیار پیچیده است. هرازچندگاهی نتیجه تحقیقات دانشمندان گوشه ای از «پدیده ای به نام خواب و عوامل تأثیرگذار بر آن و نیز پیامدهای تغییر در عادات خوابیدن» را روشن می کند. اخیرا نتایج بزرگترین مطالعات خواب در جهان نشان داد که خواب شبانه بالاتر یا کمتر از هفت ...

سرخط اخبار