تمام ایرانیان مقیم خارج مجرم نیستند/ پیگیری تحقق اطمینان قضایی و روانی برای بازگشت این افراد

دریافت خبر : یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر اینکه تمام ایرانیان مقیم خارج از کشور مجرم نیستند، گفت: شرایط بازگشت این افراد باید تسهیل شود لذا پیگیر تصویب قانون برای تحقق عفو عمومی این افراد هستیم.

محمدعلی پورمختار در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، در توضیح طرح دو فوریتی برای عفو مجرمان و محکومان امنیتی-سیاسی ، گفت: یکی از ابعاد طرح مربوط به تعبیه شرایط بازگشت ایرانیان مقیم خارج از کشور است، ایرانیانی که بعضا جرایم سیاسی یا امنیتی مرتکب شده اند. بسیاری از ایرانیان مقیم خارج از کشور مجرم نیستند؛ اما در عین حال تعداد کثیری از این افراد نگران بازگشت به ایران و آوردن سرمایه به کشور و ادامه زندگی هستند، زیرا برخی از این افراد غیرقانونی از کشور خارج شده اما این افراد مانند منافقین جرمی را مرتکب نشدند.
نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: این افراد دستشان به خونی آلوده نشده و با اصول نظام جمهوری اسلامی معارضه نکردند، در واقع اقدامات این افراد خارج از چارچوب های مجرمانه است. بنابراین در طرحی موضوع عفو این افراد مورد نظر قرار گرفته است.
وی با تاکید بر اینکه افرادی که جرم هایی چون قتل و اقدامات مسلحانه علیه نظام مرتکب شدند از این عفو مستثنی هستند، افزود: این افراد به محض بازگشت محاکمه می شوند، اما نگاه طرح مربوط به افرادی است که بدون ارتکاب به ...

[ مشاهده متن کامل تمام ایرانیان مقیم خارج مجرم نیستند/ پیگیری تحقق اطمینان قضایی و روانی برای بازگشت این افراد خبرگزاری مجلس ]