خبرگزاری اسپوتنیک: اقتصاد بزرگ ایران در برخی مولفه ها از آمریکا جلوتر است

دریافت خبر : یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۶
خبرگزاری اسپوتنیک: اقتصاد بزرگ ایران در برخی مولفه ها از آمریکا جلوتر است
طبق گزارش بانک جهانی، ایران 18 دهمین اقتصاد بزرگ دنیا در میان 200 کشور می باشد. آمار و ارقام نشان می دهد که ایرانی ها از نظر ثروت ملی، قدرت اقتصادی، امکانات خدادادی و توانمندی وتحصیلات در رتبه های بسیار بالای جهانی قرار دارند.

به گزارش جام نیوز خبرگزاری روسیِ اسپوتنیک، در مقاله ای با توجه به تحریم های آمریکا علیه ایران به بررسی وضعیت اقتصاد ایران و تأثیر تحریم ها در آن پرداخت. در این مقاله آمده است: حجم اقتصاد ایران بر اساس GNP یا تولید خالص ملی سال 2017 میلادی (طبق گزارش بانک جهانی) چیزی حدود یک هزار و هفتصد میلیارد دلار است. طبق این معیار ایران دارای 18 همین بزرگترین اقتصاد جهان در میان حدود 200 کشور می باشد. اگر بخواهیم خلاصه کنیم، GNP تولید ناخالص ملی کالا و خدماتی است که در یک اقتصاد ملی تولید می شود، در این میان کل فروش نفت ایران در سال 2017 معادل 58 میلیارد دلار بوده که در مقایسه با تولید نا خالص ملی ایران عددی به حساب نمی آید.
این خبرگزاری در ادامه می نویسد:
حال چرا این عدد و ارقام را مطرح می کنیم؟ ما کشورهایی داریم که درآمد های بسیار سرشار از منابع مختلف دارند اما مردم آنها تولید کننده نیستند، به عنوان مثال امارات یا قطر و یا کویت و یا عربستان سعودی در مقابل کشورهایی داریم که علاوه بر منابع خدادادی مردم آن تولید کننده می باشند.
به دلیل اینکه دولت ها معمولا متکی به درآمد های سهل الوصول هستند ...

[ مشاهده متن کامل خبرگزاری اسپوتنیک: اقتصاد بزرگ ایران در برخی مولفه ها از آمریکا جلوتر است جام نیوز ]