رکوردزنی ترامپ در تعطیلی دولت فدرال و پیامدهای آن

ایرنا شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴
تهران-ایرنا- بن بست بر سر راه اجرای وعده دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای ساخت دیوار مرزی، رکورد طولانی ترین تعطیلی دولت در تاریخ این کشور را رقم زد و تاثیرات با توجه به فقدان نشانه ای برای توافق در حال نمایان شدن است.

به گزارش ایرنا، ترامپ روز چهارشنبه در جلسه ای با حضور رهبران کنگره در کاخ سفید نتوانست موافقت دمکرات ها با بودجه ساخت دیوار مرزی با مکزیک را کسب کند و بعد از این که «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به او اطمینان داد که حتی اگر او با بازگشایی دولت موافقت کند، بودجه ای برای ساخت دیوار اختصاص نخواهد یافت، آن را «وقت تلف کردن» توصیف و با عصبانیت جلسه را ترک کرد. پایان بی نتیجه این مذاکرات، تعطیلی دولت در آمریکا را به طولانی ترین تعطیلی در تاریخ این کشور تبدیل کرده است.
**چرا دولت آمریکا تعطیل شد؟
دولت آمریکا هر ساله 12 لایحه تخصیص بودجه را که کنگره تصویب کرده و به امضای رئیس جمهوری رسیده است، مدیریت می کند. اگر در یک سال مالی مثل امسال همه 12 لایحه تا ابتدای سال مالی یعنی اول اکتبر تصویب نشوند کنگره و رئیس جمهوری با تصویب موقت تمدید چنین لوایحی به فعالیت دولت ادامه می دهند.
در آمریکا این رویه امسال دنبال شد اما دولت ترامپ اعلام کرد که هرگونه تمدید چنین لایحه ای شامل اختصاص 5.7 میلیارد دلار بودجه برای ساخت دیوار مرزی است.
تعطیلی ممکن است زمانی رخ دهد که یک نهاد قانونگذاری نتواند بر سر تخصیص بودجه برنامه های دولتی اش در سال مالی پیش رو به توافق برسد. در فقدان منابع کافی، دولت فراهم کردن خدمات غیرضروری را در آغاز سال مالی متوقف می کند. کارمندان دولت که خدمات ضروری ارائه می کنند اغلب «کارمندان ضروری» خوانده می شوند و از آنها خواسته می شود به کار ادامه دهند.
**دولت چقدر تعطیل می ماند؟
9 اداره و سازمان فدرال از جمله اداره هوانوردی فدرال، سازمان حفاظت از محیط زیست و کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از 22 دسامبر (اول دی) ...

سرخط اخبار