آمریکا: تا خروج ایران جلوی کمک ها برای بازسازی سوریه را می گیریم

فارس نیوز یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱:۱۰
نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در مسائل ایران ارائه کمک برای بازسازی سوریه را به خروج کامل ایران از این کشور مشروط کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «برایان هوک»، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران ارائه کمک برای بازسازی سوریه را به خروج کامل ایران از این کشور مشروط کرد.
به نوشته سی ان بی سی، هوک در ادامه سیاست های ضدایرانی دولت «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا از قصد واشنگتن برای جلوگیری از ارائه کمک های مربوط به بازسازی سوریه تا زمان خروج ایران و «نائبانش» از سوریه شده است.
وی در مصاحبه با این شبکه خبری گفت: «ما به این فکر می کنیم که اگر با همگان در منطقه همکاری کنیم و دیپلماسی مان را آن طوری طراحی کنیم که می خواهیم، می توانیم از شر تمامی نیروهای تحت کنترل ایران خارج شویم. اجازه نمی دهیم آنها در سوریه همان کاری را که در لبنان کردند انجام دهند و ما جلوی کمک ها برای بازسازی [سوریه] را خواهیم گرفت. ابزارهای متعددی برای رسیدن به آن هدف در اختیار داریم.»
ادعاهای دیپلمات آمریکایی در حالی مطرح شده که حضور مستشاری ایران در سوریه به دعوت دولت قانونی این کشور صورت گرفته است. دمشق همواره نقش ایران و نیروهای هم پیمان این کشور در مبارزه با گروه های تروریستی از جمله داعش را ستوده است.
ایران پیش از این تأکید کرده تا زمانی که خطر تروریسم در سوریه باشد و دولت سوریه از ایران بخواهد به کمک های خود به این کشور ادامه دهد، در سوریه باقی بماند. تهران همچنین تأکید کرده که کشوری مستقل است که سیاست های خود را بر اساس منافع ملی خود تعیین می کند و دیگران نمی توانند این کشور را مجبور به کاری کنند.
از سوی دیگر، دولت آمریکا بدون اجازه دولت سوریه و بی توجه به اعتراضات دمشق از سال ۲۰۱۴ حدود ۲۰۰۰ نیروی ویژه خود را برای کمک به گروه های افراطی در حال ...

سرخط اخبار