پیمان سپاری ارزی؛ الزامی قانونی و وظیفه ای اخلاقی

ایرنا شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۰
تهران- ایرنا- طبق نظر کارشناسان، بازگشت ارز حاصل از صادرات به اقتصاد کشور چه از نظر قانونی و چه به لحاظ اخلاقی ضرورتی انکار ناپذیر است. با این حال در این مورد پیچیدگی ها و ابهاماتی وجود دارد که نیازمند رفع شدن است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، طبق نظر کارشناسان اقتصادی، واردات انواع کالای مورد نیاز کشور وابسته به ارز بوده و چنانچه صادر کنندگان، کالاهای تولید داخل را به خارج از کشور صادر کرده و در مقابل ارز حاصله را به طرقی به کشور باز نگردانند، تبعات جدی برای اقتصاد ملی در بر خواهد داشت. در واقع عدم بازگشت ارز نوعی خروج سرمایه از کشور تلقی می شود که در تقابل با اهداف رشد و توسعه اقتصادی کشور است.
در این مورد «عبدالناصر همتی» رئیس کل بانک مرکزی در نشست هم اندیشی با هیات رییسه و اعضای اتاق های بازرگانی ایران، تاکید کرده است ارز حاصل از فروش نفت به کالاهای اساسی و استراتژیک اختصاص می یابد و برای تامین دیگر نیازهای مردم، باید از ارز حاصل از صادرات استفاده کرد.
وی اضافه کرد: اگر صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات بیشتری را به سامانه نیما عرضه کنند، شاهد تعادل بیشتر نرخ ارز در بازار خواهیم بود و اینگونه بخش خصوصی به رونق تولید نیز کمک کرده است.
علیرغم اهمیت و ضرورت بازگشت ارز صادراتی، به نظر می رسد صادرکنندگان رغبت چندانی برای بازگشت ارز به کشور ندارند. طبق اعلام بانک مرکزی، مجموع فروش ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما از 16 مرداد امسال تا دهم دیماه به 6.8 میلیارد یورو رسیده است که حدود 5 میلیارد یورو آن را شرکت های پتروشیمی به نیما عرضه کرده اند؛ این در حالیست که طبق آمار گمرک ایران در 9 ماهه امسال ارزش صادرات غیرنفتی کشور به 33 میلیارد و 358 میلیون دلار رسید در حالی که در همین مدت 32 میلیارد و 620 میلیون دلار کالا نیز وارد کشور شده است.
اقلام عمده کالاهای وارداتی شامل ذرت دامی، قطعه منفصله تولید خودرو، برنج و لوبیای ...

سرخط اخبار