قرص خطرناکی که از داروخانه ها نشت می کند

دریافت خبر : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۴
اکوفارس: ریتالین داروی محرکی از خانواده مواد آمفتامینی است و نام ژنریک این دارو متیل فنیدیت است. ریتالین در درمان بیماری بیش فعالی و کم توجهی کودکان و نوجوانان بکار می رود.

ریتالین دارویی است که توسط نوجوانان و جوانان (محصلین و دانشجویان) در شب ­های امتحان و بطور عمده برای بهبود تمرکز و کاهش خواب مورد استفاده قرار می گیرد. گزارشاتی وجود دارد که فروش این دارو در دوره های برگزاری امتحانات تا 50% افزایش می یابد.
یکی از علل شیوع قابل توجه مصرف این دارو عدم اطلاع از عوارض جانبی آن است، عوارضی از قبیل تهوع و استفراغ، بی اشتهایی، بی خوابی، افزایش اضطراب، احساس سرگیجه و سردرد، خارش و جوش های پوست و در مواردی بروز حالت های روان پریشی است.
عوارض مصرف طولانی مدت ریتالین یا مقدار زیاد و خود سرانه آن می تواند از این هم خطرناک تر باشد و حتی موجب مرگ در نوجوانان و جوانان می شود.
ریتالین در موارد مصرف خودسرانه، پتانسیل بالای اعتیاد آوری دارد و این نوع مصرف با شرایطی که این دارو توسط پزشک (روانپزشک) برای درمان اختلال بیش فعالی و کم توجهی در کودکان و نوجوانا بکار می رود، متفاوت است و مصرف ریتالین در درمان این اختلال باعث اعتیاد نمی شود.
مطالعات نشان می دهد که مصرف همزمان ریتالین با الکل می تواند عوارض جانبی ناشی از مصرف آن را بطور قابل توجهی افزایش دهد و شانس مرگ ناش ...

[ مشاهده متن کامل قرص خطرناکی که از داروخانه ها نشت می کند اکوفارس ]