نگاهی به چگونگی جذب دانشجویان خارجی در کشورهای چین و کره جنوبی

فارس نیوز چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۹:۵۷
مؤسس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، آمار جذب دانشجوی خارجی در کشورهای کره جنوبی و چین را تشریح کرد.

جعفر مهراد مؤسس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، گفت: 
کشورهای جهان می کوشند دانشجویان خارجی بیشتری را در موسسات آموزش عالی خود جذب کنند. برای رسیدن به این هدف، هر یک با توجه به امکاناتی که در اختیار دارند، طرح هایی را برای جذب حداکثری به اجرا در می آورند.
وی افزود: در این بین، برنامه های کره جنوبی و جمهوری خلق چین قابل تامل است، کره جنوبی اکنون با جذب ۱۰۰ هزار دانشجوی خارجی مقصد بسیاری از افرادی است که به تحصیل در این کشور علاقه مند هستند. در عین حال، دولت کره جنوبی در پروژه تحصیل در کره جنوبی ۲۰۲۰ تجدید نظر کرده و اعلام داشته است که این کشور مایل است تعداد دانشجویان بین المللی در دانشگاه های خود تا ۲۰۰ هزار نفر افزایش دهد.
مهراد ادامه داد: جهانی شدن موضوعی نیست که تنها دولت و دانشگاه های کره جنوبی به آن علاقه مند باشد، کشورهای این منطقه مانند ژاپن، سنگاپور و چین نیز سیاست هایی از این نوع رادر برنامه های آموزش عالی خود دنبال می کنند.
مؤسس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اظهار داشت: چین با اعطای بورس تحصیلی دانشجویان خارجی بیشتری را جذب می کند. هم کره جنوبی و هم جمهوری خلق چین با توجه به توانمندی های اقتصادی، رقابت پذیری علمی، دیپلماسی عمومی و برنامه های آموزشی همواره سیاست های جهانی شدن را ارتقا می دهند.
وی اضافه کرد: در سال های اخیر، آموزش عالی چین از نظر کیفیت و کمیت رشد سریعی پیدا کرده است. آمارها نشان می دهد که در این کشور تعداد ۲۶۳۱ موسسه آموزش عالی رسمی از جمله ۴۷۰ کالج خصوصی وجود دارد. آمار ...

سرخط اخبار