تبدیل تگرگ به باران با استفاده از امواج صوتی در ایران

دریافت خبر : سه شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۵
تبدیل تگرگ به باران با استفاده از امواج  صوتی در ایران
آیا میدانستید با پیوستن به کاربران افتخارى پارس فارس می توانید مطلب منتشر کنید و همه بازدید هایتان را به پول تبدیل کنید ؟ همین الان به ما بپیوندید و کسب درآمدتونو شروع کنید ! به ما بپیوندید ! محققان مرکز رشد شرکت های فناور و دانش بنیان دانشگاه صنعتی سهند به منظور کاهش خسارات ناشی از تگرگ سامانه ای را عرضه کردند که قادر است تگرگ را به باران تبدیل کند.

پارس فارس - بارش تگرگ خسارات زیادی به بخش کشاورزی وارد می کند که تاکنون سامانه های مختلفی برای کاهش خسارات تگرگ عرضه شده است که از آن جمله می توان به سامانه ضد تگرگ اشاره کرد.
این سامانه که تاکنون از خارج وارد می شد، از سوی یکی از شرکت های فناوری در کشور تولید شد. سامانه طراحی شده پرتابل و مجهز به GPS، GPRS و GSM است.
اساس عملکرد این دستگاه گاز استیلن است. این دستگاه از طریق این گاز با ایجاد انفجارهای متوالی و تولید امواج صوتی با برد 14 کیلومتر در داخل ابرهای حاوی تگرگ در رشد و ایجاد تگرگ اختلال ایجاد می کند و آنها را به باران و یا برف خفیف تبدیل می کند. به این ترتیب سامانه ضد تگرگ در زمان بارش تگرگ با ایجاد صدای بلند تگرگ را به باران تبدیل خواهد کرد.
این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که می تواند 120 هکتار را تحت پوشش قرار دهد.
عملکرد این دستگاه به این صورت است که گاز استیلن در بخش محفظه انفجار این سامانه وارد می شود، امواج صوتی با شدت زیاد را به سمت ابرهای تگرگ زا شلیک می کند. این امواج به محض رسیدن به ابر باعث تلاطم در کریستال های یخ خواهد شد و از این طریق از رشد و نمو ...

[ مشاهده متن کامل تبدیل تگرگ به باران با استفاده از امواج صوتی در ایران پارس فارس ]