مقایسه فروش تسلیحاتی اروپا به عربستان و امارات با کمک های "انسان دوستانه" به یمن

دریافت خبر : چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۶
مقایسه فروش تسلیحاتی اروپا به عربستان و امارات با کمک های "انسان دوستانه" به یمن
«دولت های اروپایی و اتحادیه اروپا به طور علنی درباره "تراژدی انسانی" و نیاز به کمک برای نجات جان انسان ها در یمن ابراز نگرانی کرده اند. با این وجود، درحالی که ائتلاف تحت رهبری عربستان طی سه سال گذشته این فقیرترین کشور منطقه را بمباران کرده، طبق آمار به دست آمده، اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی فروش بیش از ۸۶.۷ میلیارد دلاری تسلیحات به عربستان و امارات را تایید کرده اند.»

به گزارش ایسنا، وبسایت خبری "میدل ایست آی" به بررسی نقش کشورهای اروپایی در جنگ یمن، به رغم ابراز نگرانی های پی درپی مقامات اتحادیه اروپا پرداخته و در این باره نوشته است: «ارزش مجوزهای صادر شده توسط این کشورها برای فروش تسلیحات طی سال های 2015 و 2016 – تنها سال هایی که داده های مربوط به آن ها در دسترس هستند- بیش از 55 برابر بودجه اختصاصی اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی به "برنامه واکنش بشردوستانه برای یمن" تحت نظر سازمان ملل است؛ برنامه ای که پیوسته با کمبود بودجه مواجه بوده است.
در همین حال، پژوهشگران مستقل تخمین زده اند که بیش از 56 هزار تن از مردم یمن کشته شده اند. سازمان ملل نیز هشدار داده که "خطر واضح و فعلی" قحطی، 14 میلیون یمنی یا نیمی از جمعیت این کشور را درگیر خود کرده است.
بسیاری از دولت ها طی این جنگ متعهد شده اند که فروش تسلیحاتی را که علیه یمنی ها استفاده می شوند متوقف یا محدود کنند و قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی که ماه گذشته میلادی در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد، موج جدیدی از فشارها برای توقف قراردادهای تسلیحاتی با عربستان را به دنبال داشت اما ...

[ مشاهده متن کامل مقایسه فروش تسلیحاتی اروپا به عربستان و امارات با کمک های "انسان دوستانه" به یمن نسیم آنلاین ]