در خاورمیانه، نان به قیمت آب تولید می شود

دریافت خبر : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۹
در خاورمیانه، نان به قیمت آب تولید می شود
بحران آبی که امروز گریبانگیر ایران شده دستکم در تاریخ معاصر کشور بی سابقه است وحتی از نظر وسعت نیز تمام جنبه های زیست محیطی را در بر گرفته. آمارها در این زمینه متناقض است و تا کنون دسترسی به آمار دقیق و درست وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا ، اما آنچه از مجموعه اخبار بر می آید در سال های پس از انقلاب ۱۳۵۷ تا امروز دستکم سه چهارم جنگلها و بخش عظیمی از منابع آبهای زیرزمینی ایران از بین رفته است. از جمله شواهد این مدعا هم انقراض روزافزون گونه های جانوری و خشک شدن رودخانه ها و تالابها در ایران است که جای گرفتن تهران در لیست آلوده ترین شهرهای جهان از نظر آب و هوایی، یکی از نمادهای این ویرانی است. خشک شدن آبهای زیرزمینی از طرفی برخی مسئولان جمهوری اسلامی را به این فکر واداشته که ادامه کشاورزی در مزارع مقرون به صرفه نیست. شغلی که تعطیلی آن به خودی خود می تواند به یک بحران اجتماعی دامن بزند.
به گزارش سازمان حفاظت محیط زیست، از سوی دیگر گزارش های میدانی از نیمه جنوبی کشور حکایت از جنگ و نزاع مردم بر سر منابع آبی محدود و همچنین کوچ سکنه بسیاری از شهرهای بی آب شده است. نشست زمین پیآمد دیگر خشکسالی است که باعث شده بارش برف و باران در شمال کشور به سیل تبدیل شود و در تهران نیز ریزش ساختمانها، خیابانها و پلها رو به افزایش است.
“کاوه مدنی” در سال ۲۰۱۵ به عنوان یکی از چهار دانشمند برجسته علوم زمین در جها ...

[ مشاهده متن کامل در خاورمیانه، نان به قیمت آب تولید می شود ایمنا ]