تعلل وزارت نفت در عرضه سوم نفت در بورس به اعتماد بازار ضربه می زند

فارس نیوز یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۵:۱۹
کارشناس دیپلماسی انرژی گفت: تا زمانی که سازمان بورس و شرکت ملی نفت به بخش خصوصی این پیغام را مخابره نکنند که عرضه نفت در بورس یک روال عادی شده است، بخش خصوصی انگیزه ای برای سرمایه گذاری در این زمینه نخواهد داشت.

محمدصادق کریمی کارشناس دیپلماسی انرژی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری توانا خبرگزاری فارس درباره راهکارهای جلب سرمایه گذارهای خارجی برای ورود به بورس انرژی گفت: یکی از مهمترین ارکان جلب سرمایه گذاری شرکت های خارجی در بورس، فعالیت شرکت ملی نفت و بورس انرژی در فضای بین المللی است. یعنی باید این اقدام ایران را در بعد جهانی اطلاع رسانی کرد. بدین منظور چند اقدام باید صورت گیرد.
وی افزود: اولین اقدام این است که برخلاف سری قبل، اطلاعیه عرضه جدید باید علاوه بر فارسی، به زبان انگلیسی هم به صورت شفاف و دقیق در سایت شرکت ملی نفت و بورس انرژی قرار بگیرد تا امکان مراجعه خریدار خارجی فراهم شود. دومین اقدام ارجاع افراد و شرکت های متقاضی نفت به صورت spot (تک محموله ای) از سوی شرکت ملی نفت به بورس انرژی است. در این راستا بورس و اطلاعیه عرضه هم می تواند کمک کننده باشد.
کریمی در ادامه تاکید کرد: اقدام سوم هم برگزاری یک رویداد بین المللی مانند رونمایی از قراردادهای نفتی از سوی شرکت ملی با همکاری بورس انرژی و دولت است تا با بین المللی شدن این کار، خبرگزاری ها، ذی نفعان و شرکت ها با روند کار آشنا شوند.
این کارشناس دیپلماسی انرژی در خصوص ظرفیت وزارت خارجه و سفارت خانه ها برای جذب شرکت های خارجی اظهار داشت: به طور قطع سفارت خانه های ایران در سایر کشورها، محل مراجعه شرکت های خارجی خواهند بود. در صورتی که ما در داخل شرایط را مهیا کرده باشیم و زیرساخت ها فراهم باشد، نمایندگی های خارجی ایران هم می توانند نقش کمک کننده را بازی کنند و نقش وزارت امور خارجه برای جذب سرمایه گذاران خارجی در بورس انرژی جدی است و باید اقدامات اساسی انجام شود.
...

سرخط اخبار