مردم نقدناپذیر، ثمره مسئولان انتقاد گریز!

نسیم آنلاین شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲
«الناس علی دین ملوکهم» حالا دیگر تبدیل به یکی از سرشناس ترین جملات امام علی میان طبقه نخبگانی جامعه شده است. جمله ای به شدت درست که متاسفانه کمتر مورد توجه قرار گرفته که در واقع مورد خطاب این جمله هستند. جامعه ای که در آن مسئولانش چه در عرصه مدیریت دولتی و چه در عرصه ای همچون نمایندگی مجلس نسبت به نقدهای مطرح شده درباره عملکردشان، واکنش منفی نشان دهند، طبیعتا در سیر حوزه ها نیز نقدپذیر نخواهد بود.

نسیم آنلاین ؛ احسان سالمی: «ما ایرانی ها جنبه انتقاد نداریم.» این از آن دسته جمله هایی است که همه ما بارها و بارها در میان صحبت های عادی روزانه خود و یا در شبکه های اجتماعی و صفحات شخصی خود، آن را شنیده یا خوانده ایم و احتمالا خود ما هم چند باری از این جمله در مواجهه با رفتار فرد یا افرادی که تحمل کوچکترین نقدی را ندارند، برای بیان وجود یک صفت نادرست در عموم مردم ایران از آن استفاده کردیم. اما در این میان همیشه انتظارات نسبت به مسئولان کشور که طبیعتا از طبقه نخبگانی جامعه هستند در مواجهه بهتر با انتقادات، بیشتر از سایر مردم است. انتظاراتی که باعث می شود کنش هایی همچون ماجرای اخیر ورود نمایندگان مجلس در زمینه برخورد «حذفی» با یکی از منتقدان کمی به دور از جایگاه و شان مجلس شورای اسلامی دیده شود.
منتقدانی که به یک آیتم کوتاه هم رحم نکردند!
چند سال پیش وقتی اعتراض وزارت بهداشت به ساخت و نمایش سریال «در حاشیه» مهران مدیری با نگارش نامه بلندبالای وزیر بهداشت به رئیس وقت رسانه ملی همراه شد؛ بسیاری پیش بینی می کردند که مسیری که صداوسیما با تغییر فیلمنامه این سریال در فصل دوم و در ادامه ابتر رها کردن این سریال سه فصلی در پیش گرفته، در نهایت روزی این رسانه را در مواجهه با انتقادات دیگر نیز دست و پا بسته خواهد کرد.
اتفاقی که یک بار دیگر و در مورد برنامه مهمی همچون «ثریا» نیز تکرار شد تا یک بار دیگر «انتقاد ناپذیری» وزیر وقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باعث تعطیلی یکی از برنامه های منتقد حوزه سلامت کشور شود. کار تا جایی بالا گرفت که منتقدین حتی به یک آیتم چند دقیقه ای از گزارش هفتگی انتقادی یک بخش خبری تلویزیون نیز رحم نکردند ...

سرخط اخبار