جزییات برنامه وزارت بهداشت برای کاهش مرگ های پیش از ۷۰ سال

ایسنا چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲:۷
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، ضمن ارائه توضیحاتی در مورد نحوه اجرایی شدن سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر گفت: از مهم ترین اهداف این سند، آن است که مرگ های زودرس را تا سال ۱۴۰۴ تا حدود ۲۵ درصد کاهش دهد.

دکتر افشین استوار در گفت وگو با ایسنا، در مورد سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر گفت: این سند طرحی است که از سال ۹۵ در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی تصویب و توسط رئیس جمهور به نهادهای مرتبط با سلامت ابلاغ شد. اصلی ترین وزارتخانه ها و نهادهای مرتبط با سلامت این سند را تایید و امضا کردند. مهم ترین هدف این سند، آن است که مرگ های زودرس را تا سال ۱۴۰۴ تا حدود ۲۵ درصد کاهش دهد. طبق تعریف ما مرگ های پیش از ۷۰ سال مرگ زودرس شناخته می شود.
پیگیری ۱۳ هدف در سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر
وی افزود: در مجموع ۱۳ هدف در سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر تصویب شده است که در صورت تحقق این اهداف می توانیم شاهد کاهش آمار مرگ زودرس هم که یکی از اهداف اصلی این سند است، باشیم.
استوار چهار عامل شامل حکمرانی، اصلاح نظام سلامت، کاهش عوامل خطر بیماری های غیرواگیر و تقویت نظام مراقبت را جزو رویکردهای اصلی این سند معرفی کرد و افزود: در مورد حکمرانی، تشکیل کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر مهم ترین اقدام این زمینه است. این کمیته یک سازوکار بین بخشی با هدف نظارت بر فعالیت هایی است که برای کنترل بیماری های غیرواگیر در نظر گرفته شده است. رئیس این کمیته شخص وزیر بهداشت است و تلاش می کند تا هماهنگی های بین بخشی را میان وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش، وزارت کار و جهاد کشاورزی و... به وجود آورد.
غربالگری ۳ سرطان شایع
وی افزود: در حیطه اصلاح نظام سلامت یکی از مهم ترین اقدامات انجام شده، برنامه ایراپن یا بسته خدمات اساسی است که رویکرد دوم ما در حوزه نظام سلامت است که در نظام مراقبت های اولیه ...

سرخط اخبار