نقد فیلم نبات؛ چند میگیری گریه کنی؟

روزیاتو سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۸

شهاب حسینی را بعد از فیلم برادرم خسرو در پرده سینما ندیدیم تا به امروز که با یک اثر سینمایی به نام «نبات» بازگشته است. نبات ساخته کارگردانی گمنام به نام پگاه ارضی است که اولین فیلم سینمایی خود را بعد از بازگشتش به وطن ساخته و خودش هم نویسندگی کار را بر عهده گرفته است. با وجود نابازیگران دیگر فیلم و کارگردان فیلم اولی نبات، این شهاب حسینی است که باعث جذب مخاطب نسبت به فیلم نبات می شود اما آیا نبات بازگشت شکوهمندانه ای برای این بازیگر بعد از دریافت جوایز بین المللی بازیگری است؟
فیلم داستان پدر و دختری به اسم سعید ونبات را روایت می کند که این دو به تنهایی با یکدیگر زندگی می کنند. مادر نبات زمانی که او یک سال بیشتر نداشته در آتش سوزی مرده و پدر و دختر تقریبا هر جمعه سری به مزار او می زنند. نبات تقریبا هیچی از مادر خود نمی داند و پدرش در طی این ده یازده سال زندگی، هم نقش مادر را برای او ایفا کرده و هم نقش پدر به طوری که نبات برای روز مادر هم به او کادو می دهد.
نبات علاقه وافری به مجسمه سازی دارد و در یک کلاس سفالگری نیز ثبت نام کرده؛ کلاسی که در آن با زنی به نام رویا آشنا می شود. رابطه عمیقی بین رویا و نبات آغاز می شود و رویا مانند مادر نداشته نبات او را دوست دارد اما به نظر می رسد که سعید از حضور رویا در کنار نبات واهمه دارد و هیچ علاقه ای به ادامه یافتن رابطه دخترش با این زن ندارد.
شاید شما هم با خواندن چند خط بالا توانسته باشید کمی تا قسمتی ادامه داستان را حدس بزنید ولی اگر هم قادر به انجام این کار نبودید، می توانم به شما قول بدهم که با دیدن فیلم و اکت های بازیگران به هنگام ادا شدن برخی دیالوگ های کلیدی، قطع به یقین ...

سرخط اخبار