انفجارهای مشکوک اتمی در روسیه

مشرق نیوز چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۶
شرکت «روس اتم» روسیه روز گذشته از کشته شدن پنج دانشمند هسته ای در پی انفجار اتمی در شمال روسیه خبر داد و عنوان کرد: پنج دانشمند هسته ای در نوار شمالی این کشور براثر انفجار سوخت اتمی کشته شدند.

به گزارش مشرق، براساس اعلام شرکت دولتی انرژی اتمی روسیه موسوم به «روس اتم» در انفجاری که در زمان آزمایش موتور موشکی با سوخت مایع در منطقه ای در شمال روسیه در روز پنجشنبه رخ داد، پنج نفرکشته و سه نفر زخمی شدند. البته، این حادثه ای به ثبت افزایش غیرعادی تشعشعات هسته ای در منطقه منجر شده است. منابع و رسانه های غربی برخلاف گفته مقام های روسیه، آن را مربوط به انفجار موشکی با سوخت هسته ای دانسته اند.
تصاویر ویدئویی تأییدنشده کارکنان پزشکی را نشان دادند که با به تن داشتن لباس های مخصوص دربرابر تشعشات اتمی، مجروحان را از صحنه خارج می کردند؛ حادثه ای که چندمین خرابکاری نظامی در روسیه در چند روز اخیر برشمرده می شود. در ابتدا مقام های روسیه گفته بودند در این حادثه در محل سایت موسوم به «نیونوکسا»، دو نفر کشته و شش نفر زخمی شدند. روس اتم به رسانه های روسیه اعلام کرده تیم های فنی و مهندسی اش در حال رسیدگی به «منبع قدرت ایزوتوپی» برای سیستم پیشران موشک بودند.
سایت نیونوکسا تقریبا برای تمامی آزمایش های موشک های مورداستفاده نیروی دریایی روسیه استفاده می شود. مقام های شهر «سورودوینسک» گفته اند بعد از این انفجار، حدود ۴۰ دقیقه سطح تشعشات رادیواکتیوی بیشتر از حد معمول رفت؛ اما درادامه این تشعشات کاهش یافت. درعین حال، گزارش شد مقام های محلی سریعا به دنبال خرید قرص های ید رفتند؛ درحالی که گزارش شده بود محموله های قرص های ید داروخانه ها در شهرهای سورودوینسک و آرخانجلسک تمام شده بودند. رسانه ها گزارش دادند وضعیت چیزی شبیه به وضعیت فاجعه هسته ای ۶ اردیبهشت ۱۳۶۵ در نیروگاه هسته ای چرنوبیل اوکراین است که متعاقب آن محموله های قرص های ید برای ...

سرخط اخبار