تخریب آثار تاریخی قم زیر سایه سکوت میراث فرهنگی

دریافت خبر : چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲:۳۵
مدت هاست پروژه ساخت پارکینگ طبقاتی و ساختن بازارچه دقیقاً چسبیده به بازار کهنه قم در دستور کار شهرداری قم قرارگرفته است مسئله ای که می تواند هویت بازار کهنه قم را مخدوش کند.

به گزارش تابناک قم، مطابق قانون ساخت وساز در حریم آثار باستانی چنانچه موجب تزلزل در بنیان اثر باستانی یا خرابی در آن شود، یک تا 3 سال حبس دارد.
سعید خورشیدی حقوقدان درزمینهٔ حفظ آثار باستانی اظهار داشت: در ارتباط با آثار باستانی و میراث فرهنگی نباید به قانون اکتفا کنیم و همه چیز را با آن بسنجیم، چرا که فرهنگ دینی و قرانی ما تخریب آثار باستانی را امری مذموم می شمارد.
این حقوقدان خاطرنشان کرد: خداوند در آیات قرآنی فرموده که در زمین بگردید و بر آثار باستانی و آنچه بر گذشتگان رخ داده بنگرید که در آن نشانه و علامتی برای اهل ایمان است، بنابراین این موضوع نشان از اهمیت حفظ آثار باستانی بر اساس شرع و منطق دارد.
مدت هاست پروژه ساخت پارکینگ طبقاتی و ساختن بازارچه دقیقاً چسبیده به بازار کهنه قم در دستور شهرداری قم قرارگرفته است مسئله ای که می تواند هویت بازار کهنه قم را مخدوش کند زیرا سال هاست کسبه و اهالی قم منتظر ساماندهی بازار کهنه و تبدیل این بازار قدیمی به بازارچه صنایع دستی و گردشگری بودند که با اجرای این پروژه در کنار این اثر تاریخی می تواند پیامدهای ناخوشایندی داشته باشد.
سال گذشته ...

[ مشاهده متن کامل تخریب آثار تاریخی قم زیر سایه سکوت میراث فرهنگی تابناک ]

آخرین اخبار استانها