مدیریت اکران، گره سینمای کودک را می گشاید

ایرنا یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۹
تهران- ایرنا- سینمای کودک و نوجوان ایران از دوران شکوفایی خود فاصله گرفته و از دید برخی صاحبنظران، دلیل آن را باید در وضعیت نامناسب اکران آثار این سینما جست وجو کرد.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، در حالی که گیشه های جهانی را در بسیاری موارد سینمای کودک و نوجوان فتح می کند و چرخ فرهنگ و اقتصاد این سینما با رونق و به خوبی می چرخد، سینمای کودک و نوجوان در ایران با مشکلات گوناگونی دست به گریبان است.
این در شرایطی است که طی دو دهه نخستِ پس از انقلاب شاهد شکوفایی این عرصه بودیم؛ چه در فضای داخلی که زندگی اجتماعی کودکان و حتی بزرگسالان با آثاری چون «شهر موش ها»، ساخته «محمد علی طالبی»، «کلاه قرمزی و پسرخاله» ساخته «ایرج طهماسب»، «مدرسه ای که می رفتیم» ساخته «داریوش مهرجویی» پربار می شد و چه در عرصه جهانی که با آثاری چون «بچه های آسمان» از «مجید مجیدی» سینمای کودک ما عرض اندام می کرد.
به نسبت آن دوران اکنون شاهد افول این عرصه هستیم. برخی علت این وضعیت را مرتبط با مدیریت و سیاست گذاری سینما می دانند. برخی نیز معتقدند کارگردانان و تهیه کنندگان این عرصه با اقبال کمتری روبرو می شوند.
پژوهشگر ایرنا در این زمینه با «علی مولوی» کارشناس سینمای کودک و نوجوان گفت وگو کرده است. به گفته وی چالش اصلی را باید در اکران نادرست فیلم های کودک و نوجوان جست وجو کرد. چه بسا فیلم های خوب و خوش ساختی که به جز جشنواره ها فرصتی برای اکران پیدا نمی کنند.
در ادامه متن کامل گفت وگو با این کارشناس سینمای کودک را می خوانیم؛
**ایرنا: وضعیت سینمای کودک و نوجوان را چه طور ارزیابی می کنید؟
* مولوی: متاسفانه وضعیت چندان مطلوبی نداریم. ما روزگاری، سینمای کودک و نوجوانی داشتیم که نه در ایران که در جهان پرطرفدار بود. یادمان بیاید که پیش از موفقیت های جهانی فیلم «جدایی نادر از سیمین»، فیلم «خمره» ساخته ...

سرخط اخبار