10 فایده خندیدن

جام جم آنلاین شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۱
از قدیم گفته اند «خنده بر هر درد بی درمان دواست» و از آنجا که نخستین یکشنبه ماه مه «روز جهانی خنده» نامگذاری شده در این مطلب درباره فواید خندیدن از حقایقی مطلع می شوید که احتمالا تا به حال نمی دانستید.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، خنده تنها شادی با خود به همراه نمی آورد، بلکه سلامتی هم جزوی از ارمغان های آن است. نخستین یکشنبه ماه مه روز جهانی خنده نام دارد. این روز به ابتکار دکتر «مادان کاتاریا»، بنیانگذار حرکت «یوگای خنده» چنین نام گرفته است. این نوع از یوگا مبتنی بر یک اصل ساده اما شاید در عین حال دشوار استوار است؛ یعنی قهقهه زدن بدون دلیل، حتی اگر قهقهه مصنوعی باشد.
نوزادان از سن دو تا شش ماهگی با بالا بردن گوشه های دهان یا درآوردن صدا، شروع به نشان دادن خوشحالی خود به هنگام دیدن چهره ای آشنا می کنند. کودکان پس از طی دوران نوزادی نیز همچنان الگویی برای شادی و صمیمیت هستند. آنها در طول روز تا ۴۰۰ مرتبه می خندند در حالی که بزرگسالان به طور میانگین ۱۵ تا ۲۰ بار در روز می خندند.
نه تنها انسان ها که حیوانات نیز قادر به خندیدن هستند. اگرچه ارسطو، فیلسوف سرشناس یونانی معتقد بود که خنده عامل تمایز میان انسان و حیوان است اما دانشمندان بعدها دریافتند که حتی حیوانات نیز می توانند شادی شان را با قهقهه و خنده بیان کنند. هر چند خنده آنها صدای دیگری دارد برای مثال شامپانزه ها به هنگام خنده نفس نفس می زنند یا موش ها صدای جیغ ریتمیکی از خود در می آورند.
مدت هاست که دانشمندان از فواید فراوان خندیدن برای بدن و روح انسان می گویند البته نه خنده ای که تنها چند ثانیه به طول انجامد. برای بهره بردن از فواید خنده باید مدت طولانی و به گفته برخی متخصصان ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، خندید.
در این مقاله به ۱۰ نکته در مورد فواید خنده اشاره می کنیم که شاید تاکنون از آن ها اطلاعی نداشتید:
- به هنگام خندیدن ۱۷ ماهیچه در صورت و ۸۰ ماهیچه در دیگر نقاط ...

سرخط اخبار