چرا شوینده ها گران شدند ؟

جام نیوز چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۳
مدیرکل نظارت بر محصولات بهداشتی و دارویی و تجهیزات پزشکی سازمان حمایت، تغییر نرخ ارز مواد اولیه شوینده ها، حذف یارانه تخصیصی، افزایش قیمت مواد اولیه و بسته بندی و رشد حقوق و دستمزد را از دلایل افزایش قیمت این اقلام دانست.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز ، اسماعیل مهدی پور، در واکنش به گلایه هایی در خصوص افزایش قیمت برخی شوینده ها طی هفته های گذشته و بالابردن قیمت برخی برندها به بهانه افزایش هزینه ها اظهار کرد: محصولات شوینده مشمول قیمت­ گذاری تکلیفی تثبیتی توسط دولت نبوده و از همین رو واحدهای تولیدی باید در چارچوب ضوابط قیمت­ گذاری مصوب هیئت تعیین و تثبیت قیمت­ ها نسبت به نرخ­ گذاری محصولات خود اقدام کنند.
مدیر کل نظارت بر محصولات بهداشتی و دارویی و تجهیزات پزشکی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان افزود: این سازمان و سازمان ­های صنعت، معدن و تجارت استان­ ها با رصد و پایش مستمر بازار در صورت افزایش غیر متعارف قیمت و یا دریافت شکایت از مصرف­کنندگان موظف به رسیدگی به این شکایت ها هستند.
وی با اشاره به عمده­ ترین دلیل افزایش قیمت محصولات شوینده گفت: از ابتدای سال جاری هزینه­ های مترتب بر تولید محصولات شوینده با افزایش همراه بوده است که به عنوان نمونه، نرخ ارز برای نفت سفید تحویلی از پالایشگاه ها به واحدهای تولید­کننده آلکیل بنزن خطی (از مواد اولیه اساسی در تولید پودر و مایع ظرفشویی) از رسمی به نیمایی تغییر یافت و یارانه تخصیصی نیز در 6 ماهه دوم سال گذشته، برای سال جاری حذف شد. که این موضوع منتج به افزایش 68 درصدی قیمت هر کیلو گرم LAB از حدود 74 هزار و 500 ریال در اسفند ماه سال 97 به 125 هزار ریال در ابتدای سال جاری شد.
مهدی پور با یادآوری اینکه در حال حاضر نیز آخرین قیمت عرضه LAB در بورس کالا 134 هزار و 114 ریال است، تاکید کرد، تا اواخر خرداد ماه سال جاری تاثیر افزایش قیمت LAB در محصولات شوینده اعمال نشد.وی ادامه داد: مضافاً اینکه قیمت ...

سرخط اخبار