تربیت جنسی به جای آموزش

دریافت خبر : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰:۱۵
کودکان در هر سنی نیاز به آموزش مناسب دوران خودشان دارند، والدین معمولا در تلاشند در هر زمینه ای بهترین آموزش ها را به فرزندان بدهند و آنان را برای زندگی آینده آماده و از خطرات حفظ کنند. چگونگی یا ضرورت آموزش مسائل جنسی نیز جزو نکاتی است که این روزها ذهن بسیاری از والدین را به خودش مشغول کرده است. دکتر شهرام اسلامی، روان شناس معتقد است اگرچه آموزش ضروری است، اما باید با توجه به الزامات فرهنگی صورت بگیرد.ما نیز با وی با رویکرد جایگزینی تربیت جنسی متناسب با فرهنگ بومی و اسلامی به جای آموزش جنسی با دکتر اسلامی کودک به گفت وگو نشسته ایم.

بی شک بنا به اصول ارتباطات، درست نیست کسی باور داشته باشد نباید درباره مسائل جنسی با فرزندش صحبت کند. با توجه به فرهنگ کشورمان، معتقد نیستم که نباید تربیت جنسی انجام شود. تربیت جنسی باید از کودکی ارائه شود، اما ما در نحوه آموزش آن از طریق کپی برداری از کشورهای غربی مخالف هستیم؛مثلا در قانون 2030 کارشناسان کشورهای دیگر معتقدند فرقی نمی کند، پدر یا مادر مسائل جنسی را آموزش دهند. اما با توجه به فرهنگ ایرانی مناسب تر است تا مادر مسائل مربوط به دختر را آموزش دهد و پدر پاسخگوی سوالات و نیازهای پسرش باشد. ما باور داریم این رویکرد که پدری درباره دوران بلوغ دختر یا مادری اطلاعاتی از مشکلات بلوغ پسرش به او بگوید، مناسب نیست و در واقع والد جنس مخالف معمولا اطلاعات کافی در این زمینه ندارد.
درست است که ما باید مطابق با فرهنگ خودمان مسائل را به کودکان آموزش دهیم، اما گاهی خانواده ها چنان درگیر حیا می شوند که به هیچ عنوان درباره مسائل جنسی با فرزندان شان صحبت نمی کنند. شاید در گذشته نیاز به آموزش مسائل جنسی به اندازه امروز احساس نمی شد و حتی بدون تربیت جنسی هم مشکلات خاصی پیش ...

[ مشاهده متن کامل تربیت جنسی به جای آموزش روزنامه جام جم ]