«توشمال»، صدای مهجور موسیقی بختیاری

خبرگزاری مهر یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۹:۳۰
«تشمال» یا «توشمال» نوزاندگان محلی ایل بختیاری هستند که موسیقی و ساز جزیی جدایی ناپذیر از زندگی آنهاست.

" تشمال " یا "توشمال" نوزاندگان محلی ایل بختیاری هستند که موسیقی و ساز جزئی جدایی ناپذیر از زندگی آنهاست، این نوازندگان قدیمی از نواختن سازهای جنگی تا ساز عروسی و عزا و مراسم های ساده تری مانند ختنه سوران را در کارنامه ی خود دارند. توشمال از ترکیب دو واژه ی توش یا تش (نور و روشنایی) و مال (روستا) به معنای روشنایی روستا ساخته شده و به این مفهوم و پیشینه ی تاریخی که هر جا که نوازنده ای در روستا حضور دارد، همانجا شادی و روشنایی نیز هم هست، اشاره دارد.
توشمال ها امروزه به صورت پراکنده در شهرهای ایران زندگی می کنند. تعدادی از عشایر توشمال استان چهارمحال و بختیاری، هرساله با گرمای تابستان راهی روستای بازُفت می شوند و با خنکای پاییز به شهرهایی مانند مسجدسلیمان، دزفول و روستاهای اطراف آن کوچ می کنند.
"یادگار طاهری" از بازماندگان نسل توشمال های بختیاری است که باوجود کم توجهی به موسیقی آنها، همچنان به حفظ و گسترش میراث خود متعهد است، یادگار و پسران او با نواختن در مراسم های گوناگون تلاش می کنند تا جوان های ایل از این میراث کهن بهره مند شوند و از فراموشی آن جلوگیری کنند.
دهل ، کرَنا ، سرنا که به دست خود توشمال ها ساخته می شد در کنار سازهای امروزی مانند کیبورد، مجموعه ی موسیقی این نوازندگان محلی را تشکیل می دهد.
امروزه توشمال ها تنها از راه نوازندگی امرار معاش می کنند، با این حال نوازندگی آنها تنها برای کسب درآمد نیست و در کارهای خیریه مانند مراسم طلب عفو و بخشش نیز از آن استفاده می کنند.
نواختن موسیقی به دست توشمال ها آئین خاص خود را نیز دارد که پوشیدن لباس های محلی مانند شلوار دَبیت و چوخا بخشی از آن است. ...

سرخط اخبار