شاهکار معماری غرب کشور

دریافت خبر : سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۱
شاهکار معماری غرب کشور
همدان از جمله شهرهایی است که ساخت و استفاده از کاروانسرا در آن رواج داشته است و مردم در طول راه ها، بنایی را برای اسکان و استراحت می ساختند و در سفرهای طولانی خود در این مکان ها تجدید قوا کرده و مسیر خود را ادامه می دادند.

به گزارش ایسنا، از جمله کاروانسراهای استان همدان، کاروانسرای تاج آباد است که در بخش مرکزی شهرستان بهار و در روستای تاج آباد (رسول آباد سفلی)، نزدیک به جاده همدان به کرمانشاه و بر سر راه زائران اباعبدالله الحسین ( ع) قرار گرفته و از کاروانسراهای مهم استان و مربوط به عهد قاجار است.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان، بیان کرد: کاروانسرای تاج آباد در واقع یک رباط بوده و بر خلاف اکثر کاروانسراهای ایران که دارای پلانی مستطیل شکل هستند، این کاروانسرا دارای پلان مدور است.
احمد ترابی در گفت وگو با ایسنا، گفت: پلان به کار رفته در تاج آباد، در میان کاروانسراهای ایران بسیار کمیاب است و در منطقه غرب یکی از مهم ترین موارد این سبک بنا به شمار می آید.
وی توضیح داد: درب ورودی بنا از شرق دارای دو طاق نما تزئینی و نمایی مدرن است که دو لنگه درب چوبی بر روی آن قرار دارد، این قسمت محل ورود به اصطبل ها و حجره های پایین است.
وی افزود: در جلو کاروانسرا ۲۶ حجره وجود دارد، کف حیاط کاروانسرا سنگ فرش و ۲ چاه آب داخل بنا موجود است.
وی ادامه داد: مصالح اصلی که در ساخ ...

[ مشاهده متن کامل شاهکار معماری غرب کشور ایسنا ]