بهار ۹۸| خراسان شمالی؛ اسپاخو نمادی از روزگاران کهن + فیلم

خبرگزاری تسنیم شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۳:۲
بنای سنگی اسپاخو در شمال غربی شهرستان مانه و سملقان٬ یادگاری از دوران کهن ایران و نمادی از هویت تاریخی سرزمین خراسان شمالی است.

- اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد ، معبد سنگی اسپاخو که گاه کلیسا و گاه آتشکده نامیده می شود در کیلومتر 115 محور بجنورد به جنگل گلستان و در 65 کیلومتری غرب شهر آشخانه، مرکز شهرستان مانه وسملقان بر روی تپه ای مرتفع در دامنه جنگل های سوزنی برگ ارس و در قسمت جنوبی روستای اسپاخو واقع شده است.
دیدنی های ایران در نوروز 98 / روستایی 1000 ساله در کنار دشت اسب های وحشی
آئین استقبال راهداران از مسافران نوروزی در کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد+تصاویر
7 ایستگاه سلامت نوروزی در زاهدان فعالیت می کنند
مردم محلی این آتشکده را با نام کلیسا می شناسند اما تاکنون هیچ گونه شواهدی مبنی بر حضور مسیحیان در این منطقه پیدا نشده است و از طرف دیگر شکل دایره ای محراب، آتشدان و سوراخ های درون سقف گنبد که روزنه هایی برای خروج دود است، نشان می دهد که این جایگاه آتشکده ای است که زرتشتیان باستان آن را بنا کرده اند.
واژه اسپاخو برگرفته از واژه «هسپ» یا «اسپ» می باشد که واژه ای پهلوی است و در گذر زمان دگرگون شده و به صورت «اسب» درآمده است و آن گونه که برمی آید در این منطقه در گذشته اسب پرورش می دادند.
معماری این بنا از ترکیب گنبد و ایوان الگو گرفته است، ترکیبی که سابقه کهنی در معماری بناهای دوران تاریخی و اسلامی دارد. البته در نظریه ای دیگر معماری این بنا الگو گرفته از پای فیل مشهور به پافیلی است که از پابرجا ترین نوع معماری محسوب می شود.
معبد اسپاخو در حقیقت پابرجاترین اثر باستانی سده های قبل از اسلام در خراسان پهناور دیروز و استان های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی امروز است که از نظر تاریخی اهمیت ویژه ای دارد.
در اطراف ...