چه زمانی سلول های خوب مغز بد می شوند؟

دریافت خبر : جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۳:۶
مطالعات کم نظیر محققان سوئدی نشان می دهد سلول «یاخته کم شاخه» یا «الیگودندروسیت» / oligodendrocytes (یاخته تولیدکننده میلین در دستگاه عصبی) نقش مهمی در آغاز یا توسعه بیماری ام اس / Multiple Sclerosis دارد.

آفتاب نیوز :
محققان انستیتو کارولینسکا در استکهلم سوئد امیدوارند یافته هایشان بتواند منجر به ایجاد کلاس خاصی از درمان ام اس که بیش از 2.5 میلیون نفر در جهان با آن زندگی می کنند؛ شود.
در ام اس سیستم ایمنی به الیگودندروسیت که میلین تولید کرده؛ حمله می کند. میلین برای عملکرد سیستم عصبی ضروری بوده و تولید آن توسط سلول های گلیال از طریق گسترش خود در فرایند سلولی انجام می شود که در نوزادی تولیدش سریع شده و راه رفتن و خزیدن را در انسان موجب می شود. گفتنی است میلین در اطراف آکسون تشکیل می شود. (آکسون رشته بلند و باریک از یاخته عصبی یا نورون برآمده است که پیام های الکتریکی را از جسم سلولی نورون به بیرون هدایت می کند)
میلین یک ماده چربی است که سلول های عصبی را در سیستم عصبی مرکزی / CNS می پوشاند و از آن ها محافظت کرده و با عایق شدن، انتقال سریع و قابل اعتمادی از امواج الکتریکی در بدن را امکان پذیر می کند. فرسایش غلاف میلین، انتقال سیگنال در طول سیستم عصبی را قطع می کند که موجب بروز ام اس می شود و به دنبال آن مشکلات بینایی، ضعف عضلانی و یا عدم تعادل را به وجود می آورد. درواقع سلول های ...

[ مشاهده متن کامل چه زمانی سلول های خوب مغز بد می شوند؟ آفتاب نیوز ]