سه دروغ ترامپ درباره ایران در یک توییت

جهان نیوز پنج شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۵
یک رسانه آمریکایی به بررسی سه دروغ رئیس جمهور این کشور در توییت روز چهارشنبه اش در خصوص توافق هسته ای پرداخته است.

به گزارش جهان نیوز ، شبکه خبری «سی ان ان» در گزارشی به تشریح سه اشتباه «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا درباره توافق هسته ای ایران در توییتی که او روز گذشته در این مورد داشته پرداخته است.
ترامپ در توئیت روز گذشته نوشته است: «ایران از مدت ها پیش به صورت مخفیانه و در نقض کامل توافق وحشتناک ۱۵۰ میلیارد دلاری که جان کری و دولت اوباما انجام دادند "در حال غنی سازی" بوده است. به خاطر داشته باشید که این توافق قرار بود ظرف مدت کوتاهی در چند سال منقضی شود.»
سی ان ان به راستی آزمایی این توئیت ترامپ پرداخته و نوشته هر سه قسمت این توئیت اشتباه هستند. ناظران بین المللی هسته ای و حتی مقام های خود دولت ترامپ اذعان کرده اند که ایران تا همین اخیراً به محدودیت های توافق در خصوص فعالیت های غنی سازی خود پایبند بوده است. ترامپ درباره میزان پولی که ایران به موجب این توافق به آن دست پیدا کرده هم اغراق کرده است. ضمن اینکه اظهارنظر او درباره اینکه این توافق به زودی «منقضی» خواهد شد، اشتباه است.
سی ان ان در ادامه به بررسی مورد به مورد این ادعاها پرداخته است. غنی سازی «مخفیانه» ایران به نوشته «سی ان ان» هیچ شواهد متقنی در تأیید ادعای ترامپ مبنی بر اینکه ایران از مدت ها پیش در حال غنی سازی اورانیوم بوده وجود ندارد. این ادعا در تناقض با گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی، نظرات کارشناسان مستقل و مقام های اطلاعاتی دولت ترامپ قرار دارد.
«سی ان ان» با اشاره به بیانیه ایران در هفته گذشته برای مقید نبودن به محدودیت های مربوط به میزان ذخائر اورانیوم غنی شده و سطح غنی سازی آن نوشته هیچ شواهدی مبنی بر اینکه ایران تا به حال به تعهدات خود پایبند ...

سرخط اخبار