نیاز به سیاستگذاری معطوف در حوزه زنان داریم

اعتماد آنلاین چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۳

اعتمادآنلاین|  علی ربیعی، سخنگوی دولت و دستیار مشارکت های اجتماعی رئیس جمهوری روز چهارشنبه در آئین رونمایی و معرفی کتاب «زنان و مشارکت سیاسی» واکاوی سیاست حضور زنان در مجلس شورای اسلامی به قلم سیمین حاجی پور ساردویی که با مشارکت انجمن علمی مطالعات صلح ایران در کتابخانه ملی برگزار شد، افزود: موضوع حضور زنان هم مساله روز و هم تاریخی و قدیمی است که در بسیاری از کشورهای دیگر هم که رو به صنعتی شدن پیش رفته اند وجود دارد.
وی ادامه داد: در ایران به دلیل خصلت های فرهنگی متفاوت، این مساله پیچیده تر شده است و ما در دوره های مسؤولیتی مختلف، همواره سیاستگذاری معطوف به زن را پیشنهاد و دنبال کرده ایم چرا که می دانیم دهه نود و دهه آینده، دهه مهم تحولات اجتماعی معطوف به زن خواهد بود.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه مشاغل سنگین به مشاغل فناوری نرم تغییر یافته است، ادامه داد: با توجه به این تغییر چهره، درسال 96، شاهد تغییر در ساختار شغلی بودیم که 66 درصد مشاغل را زنان کسب کردند و مشاغل با تخصص را هم زنان گرفتند. شاهد مدعا گزارش اخیر وزیر علوم است که عنوان کرد 60 درصد شرکت کنندگان کنکور را زنان و دختران دربردارند و این فاصله 20 درصدی با مردان تغییر علائم اقتصادی در آینده را به دنبال دارد.
وی افزود: نظام درآمد مبتنی به زن و تغییرات ناشی از زنانه شدن اشتغال موضوعی است که نیاز به توجه بیشتر دارد.
ربیعی در ادامه با اشاره به نحوه فعالیت های سازمان های مردم نهاد گفت: سازمان های مردم نهادی که از سال 92 به ثبت رسیده اند با چندین سال گذشته برابری می کند که غالباً فعالیت های آنها یا زن محور بوده یا زنان مؤسس آن بودند.
وی خاطرنشان کرد: امروز زنان ...

سرخط اخبار